Ortodonti

Ortodontik tedavi ile güzel bir gülümsemeye sahip olmanın yanısıra çiğneme kabiliyeti ve sağlıklı dişler elde edilir. Sağlıklı ve güzel bir gülümse kişinin zeki, etkin ve kolay iletişim sağlayan biri olarak algılanmasında önemli bir etkendir. Ortodonti,diş hekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemektir. Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, tedavi etmek ,ağız diş sağlığını korumak ve bununla birlikte iyi bir estetik fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.

Ortodontik Bozukluklar Nasıl Oluşur?

  • Kalıtsal etkenlere bağlı,
  • Doğumsal anomaliler (dudak, damak yarığı gibi),
  • Hatalı fonksiyonlar (ağız solunumu gibi),
  • Zararlı alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre emzik kullanma gibi),
  • Çürük nedeniyle dişlerinin erken kaybedilmesi,
  • Diş eti problemleri (periodontolojik problemler) sonucu oluşan dişlerin hareketleri ,
  • 20 yaş dişlerinin yeterli yer bulamaması sonucu,
  • Yatış şekli,
  • Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar nedenleriyle oluşmaktadır.

 

Uygulama En Doğru Hangi İşte Uygulanır?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme ve gelişimden de yararlanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10-12 yaş) muayene edilmeleri gerekmektedir. Eğer gerekli ise tedavilerine hemen başlanmalıdır. 5-6 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır.

Sabit tel takımı esnasından (braketleme) ağrı oluşmaz. Ark teli aktivasyonu sonrasında ilk 8 saat sonrası hafif ağrı oluşur. Ekspansiyonda (damak genişletilmesi) ağrı oluşmaz ,eğer oluşursa apareyin hemen çıkartılması gerekir..
Ağız dışı aygıtların kullanımında ağrı oluşmaz. Yetişkin hastalarda ağrı oluşumu genç hastalara göre biraz daha fazladır.

Yetişkin hastalar için ortodontik tedavi evet mümkündür. Hastanemizin ortodonti bölümünde ayrıca estetik braket,estetik tel kullanımı ve görünmeyen tel tedavisi (invisalign) seçeneklerinin sunulması yetişkin hastalar için tedaviyi daha keyifli hale getirmektedir.

Diş telleri direkt olarak konuşmayı etkilemez. Sadece teller takıldıktan sonraki bir haftalık adaptasyon sürecinde konuşmada hafif değişiklik izlenebilir.

Diş Beyazlatma Tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsimiz

Call Now ButtonBİLGİ AL