Kompozit Laminalar

Lamina işlemi porselenle yapılabildiği gibi kompozitle de yapılabilmektedir. Dişten aşındırma yapılmadan bonding materyaliyle diş yüzeyine uygulanan kompozit laminalar; aynı seansta hekim tarafından uygulanıp bitirildiği için zaman problemi olan hastalarda çok avantaj sağlamaktadır. Ayrıca porselen laminalar kıyasla daha ekonomiktir. Kırılma, yıpranma gibi durumlarda tamiri çok kolaylıkla yapılabilmektedir.

Kompozit Lamina Neden Tercih Edilir

  • Bonding uygulaması çok hızlı ve ekonomik bir uygulama olduğu için tercih edilir.
  • Özellikle dişler arasında aralık kapatılması veya diş boylarının veya şekillerinin düzeltilmesi için tercih edilir.
  • Tek seansta tamamlanabilen bir tedavi olması uygulama sıklığını ve tercih oranını arttırır.
  • Elektrikli diş fırçası kullanmanız önerilir.
  • Düzenli Diş Hekimi kontrolü yaptırmanız bonding uygulaması ile yapılan işlemin daha uzun ömürlü olması için yararlı olacaktır.

Kompozit laminalar dişlerin yüzeyine ve aralarına estetik görünüm vermek amacıyla uygulanan pratik bir yöntemdir

Genellikle hafif eğri dişlerde, yüzeyinde çentik olan veya renk bozukluğu gösteren dişlerde tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Kompozit lamina uygulamasında dişin yüzeyinden hemen hiç aşındırma yapılmaz. Yüzeye hafifçe sürülen etching sonra bonding uygulanır. İşleminin başarısı için önemli olan malzemelerin doğru kullanılması ve kaliteli olmasıdır. Yüzey aşındırma veya pürüzlendirme işlemi sonrasında yüzeye önce asit sonra bond veya tek aşamalı asit-bonding uygulaması yapılır. Bu işlemden sonra kompozit malzemenin diş yüzeyine tutulması için gerekli alan oluşturulmuş olur. Yüzeye estetik kompozit malzeme uygulandığında hekimin tecrübe, sanat ve tasarımı doğrultusunda hasta istediği görüntüye kavuşur.

Kompozit lamina dişlerden kesim yapılmadan dişlerdeki küçük şekil bozukluklarının giderilmesi işlemidir. Ön bölgeye özel bir malzeme, diş hekimin özenli çalışması ile dişler üzerine yerleştirilir ve dişler yeniden şekillendirilir. Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında, dişlerin boylarının uzatılmasında, renklerinin değiştirilmesinde kullanılabilir.

Kompozit laminalar için kullanılan malzeme çok önemlidir. Malzemenin kaliteli dişin her rengini rahatlıkla yansıtacak düzeyde farklı renk, parlaklık, şeffaflık ve opasite içeren bir skalası olması gerekir. Doğru malzeme ile istenilen renk başarılı bir şekilde elde edilir.

İşlemin süresi uygulama yapılacak olan diş sayısına göre değişir. İlk seansta mock-up denen prova yapılır. Estetik beklentiler belirlenir, diş taşı temizliği ile temiz bir yüzey elde edilir. İkinci seanstaise 15 dakika ile 1 saat arasında değişen süre ile kompozit laminalar tamamlanır. Üçüncü seansta ise kontrol edilip son cilalama işlemi yapılır. Bu üç seans arka arkaya 3 günde bitirilebilir araya zaman koymaya genelde ihtiyaç görülmez.

Diş Beyazlatma Tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsimiz

Call Now ButtonBİLGİ AL