İmplantta Doğru Bilinen Yanlışlar

Özel Alkan Diş Polikliniği Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Periodontolog Dr. Muvaffak Günay diş implantları hakkında bilgiler verdi.

Diş implantlarının uzun yıllardır diş hekimliğinde başarıyla uygulandığını belirten Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Periodontolog Dr. Muvaffak Günay, yine de hastaların bazı konularda yanlış veya yetersiz bilgi sahibi olduğunu söyledi. Dr. Günay doğru bilinen yanlışları şöyle sıraladı:

İMPLANT CERRAHİSİ AĞRILI BİT TEDAVİDİR “YANLIŞ”

İmplant cerrahisi ağızda uygulanan birçok cerrahi uygulamaya nazaran daha kontrollü bir işlemdir. İyi planlanmış bir şekilde uzman ve tecrübeli hekimler tarafından, steril bir ortamda yapıldığında son derece konforlu bir uygulamadır. İşlem implant başına ortalama 10-15 dakikadır. Lokal anestezi altında uygulandığında herhangi bir diş tedavisinden farkı yoktur.

BAZI BÜNYELER İMPLANTI KABUL ETMEZ “YANLIŞ”

Diş implantları titanyumdan imal edilirler. Titanyum insan dokusuyla en uyumlu maddedir. İmplantın vücut tarafından reddedilmesi yani doku reddi söz konusu değildir. Fakat iyileşme döneminde gelişen enfeksiyonlar ve hastalar tarafından ağız hijyenine dikkat edilmemesi, fazla sigara ve alkol tüketimi gibi etkenler implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir.

İMPLANTLAR SADECE GENÇ VE SAĞLIKLI KİŞİLER İÇİNDİR. ŞEKER VE KALP HASTALARI DİŞ İMPLANTI YAPTIRAMAZLAR “YANLIŞ”

Hastanın yaşı engelleyici bir faktör değildir. 65 yaş üstü (yaşlı) bireylerde bile implant uygulamaları başarılı sonuçlar vermektedir. Kontrol edilebilen, tedavi altında olup ilaçlarını düzenli kullanan diyabet (şeker hastalığı) olan hastalar, kalp hastaları, çeşitli nedenlerle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar ise tıp doktorlarından yazılı onay ve görüş alınması halinde implant yaptırabilir.

ÇENELERİNDE İMPLANT OLAN KİŞİLER TOMOGRAFİ VE MR ÇEKTİREMEZLE “YANLIŞ”

Diş implantları titanyumdan üretilirer. Titanyum ferromanyetik olmayan bir metaldir. Dolayısıyla MR cihazlarının manyetik alanından etkilenmez. Diş implantı bulunan kişilerin MR ce benzeri ileri radyografik tetkikler yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Share:
Call Now ButtonBİLGİ AL