Diş Eti Kanaması Ciddi Sorunlara Yol Açabilir

Özel Alkan Diş Polikliniği Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Periodontolog Dr. Muvaffak Günay birçok kişinin şikayeti olan dişeti kanamaları hakkında bilgiler verdi.
SAĞLIKLI DİŞETİ KANAMAZ
Diş eti kanamasının ana nedeninin yetersiz ağız bakımı sonucu oluşan plakların dişeti iltihabına yol açması olduğunu belirten Özel Alkan Diş Polikliniği Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Periodontolog Dr.Muvaffak Günay, “Düzenli ağız bakımı yapmayan hastaların dişlerinde diş taşı (tartar) birikimi sonucu diş eti kanaması oluşur. İlerleyen dönemlerde ise bu durum diş eti ve çene kemiği hastalığına yol açar. Diş eti kanaması önemsenmediğinde ve zamanında uzman doktor tarafından tedavi edilmediği zaman dişlerin kaybıyla bile sonuçlanabilir” dedi.
DİŞETİ KANAMASININ NEDENLERİ
Periodontolog Dr.Muvaffak Günay, diş eti kanamasının nedenlerini şu şekilde sıraladı:
-Yetersiz ağız bakım sonucu oluşan plak, tartar ve diş eti iltihabı
-Yanlış diş fırçası ve fırçalama tekniği sebebiyle diş etlerinin sert darbelere maruz kalması
-Vitamin eksikliği (C ve K Vitamini)
-Pıhtılaşma hücreleri eksikliği
-Lösemi
-Uyumsuz diş protezleri
-Gebelikte hormonel değişiklik
-Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı
DİŞ ETİ KANAMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR
Periodontolog Dr.Muvaffak Oğul Günay diş eti kanamalarının çözümü için ise son olarak şunları kaydetti: “Diş taşı (tartar) temizliği işleminin her 6 ayda bir yapılması, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı sağlıklı dişlere sahip olmak için çok önemlidir. Eğer diş etlerinde çekilme ve dişlerde sallanma başladıysa bu belirtiler ileri seviyede dişeti hastalığının varlığının işareti olabilir. Bu şikâyetleri olan kişilerin dişeti hastalıkları uzmanına muayene olması tavsiye edilir.”

Share:
Call Now ButtonBİLGİ AL